Alergia pokarmowa na gluten – jak z nią żyć?

Współczesne uczulenia

W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej podatni na wszelkiego rodzaju alergie i uczulenia. Zaliczyć do nich można również skórne a także te pokarmowe. Coraz większa ilość dzieci i dorosłych nie może spożywać cytrusów, orzechów, mleka czy nawet jajek ponieważ są na nie uczuleni. Są także osoby, które nie mogą spożywać glutenu również z powodu uczulenia. Alergia pokarmowa na ten właśnie składnik jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości – życie z taką alergią jest bardzo ciężkie – spowodowane jest utrudnionym życiem oraz stałą kontrolą przyjmowanych i spożywanych produktów. Gluten możemy obecnie spotkać w większości produktów żywieniowych – zaczynając od chleba, bułeczek, makaronów, mąki, na ciastkach i wyrobach garmażeryjnych kończąc. Eliminacja glutenu jest bardzo ważnym czynnikiem w przypadku osób, którym alergia pokarmowa skutecznie utrudnia życie jednak nie zawsze da się uniknąć spożywania glutenu.

zboze

 

 

 

Jakie produkty jeść w przypadku uczulenia?

Co zatem jeść w takich przypadkach? Warto w takim przypadku wprowadzić do codziennego menu więcej świeżych warzyw, owoców, jaj, nabiału, mięsa, jak również orzechów i pestek – jednak należy też uważać na wartość kaloryczną i węglowodany w tych produktach. Produkty zbożowe koniecznie trzeba zastąpić produktami bezglutenowymi – takimi jak kasza gryczana, kasza jaglana, ryż czy amarantus – będziemy wtedy mogli zjeść pożywne i smaczne jedzenie. Nie zaszkodzi nam to a pomoże – w smaku są takie same. W dzisiejszych czasach osoby, które cierpią na alergię na gluten mają dużo łatwiej, niż w dawnych czasach lub te 30 lat temu. Sklepy ze zdrową żywnością uginają się pod ciężarem makaronów, chlebów czy słodyczy bezglutenowych – dzięki temu nie jesteśmy podstawieni pod przysłowiową ścianą lecz mamy inne wyjście lub alternatywę i wolną rękę w zamianie alergicznych produktów. Dużo łatwiej miały osoby mieszkające na wsi – ich dostęp do produktów był dużo łatwiejszy. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty – najlepiej do polecanego dermatologa. On pomoże Ci wdrożyć odpowiednią dietę i poprawić jakość życia i spożywanych produktów.

  • Mateusz_Buda

    Naprawdę współczuje osobom z uczuleniami. Mam kolegę, który jest uczulony na jakiś składnik, z którego produkowane są czipsy, przez co chłopak nie może ich jeść.

    • gabi848

      Pierwszy raz słysze o uczuleniu na chipsy. Masakra…