Gumy do żucia a zęby

candies-1177493
Wielu z nas kocha gumy do żucia, pomimo tego że ma problemy z uzębieniem i wiele plomb. Często można usłyszeć, że gumy do żucia szkodzą naszym zębom, zwiększają szansę na wystąpienie próchnicy oraz powodują że wypadają plomby. Czy to prawda?

Guma do żucia – zawartość

Gumy do żucia mają bardzo różny skład, ale w większości zawierają cukier i inne substancje słodzące. Same składniki zawarte w gumie do żucia nie powinny być dla nas niebezpieczne – chyba że mamy uczulenie lub wrażliwy organizm. Wystarczy spojrzeć na to z tej perspektywy, że jeżeli gumy do żucia zawierałyby niebezpieczne i szkodliwe dla naszego organizmu składniki to byłyby niedopuszczone do sprzedaży w sklepach na terenie Unii Europejskiej, a jak sami widzicie – możemy je nabyć w każdym sklepie spożywczym.

Guma do żucia a plomby

Kiedyś plomby były wykonane z zupełnie innych materiałów, i utwardzanie innym sposobem, przez co żucie gumy mogło spowodować ich wypadnięcie. Wtedy rzeczywiście, jeśli mieliśmy dużo plomb w zębach to nie powinniśmy żuć gum. Jednak na przestrzeni tych kilkunastu lat czasy się znacznie zmieniły – na lepsze, i plomby, nawet te refundowane przez fundusz często są termoutwardzane (utwardzane za pomocą temperatury), dzięki czemu żucie gumy nie spowoduje wypadnięcia plomby. A jeśli plomba nam już wypadnie – to oznacza to, że była źle założona lub była nieszczelna, i byle co, nawet chleb spowodowałoby prędzej czy później jej wypadnięcie.

Guma do żucia a próchnica

Tutaj sytuacja jest bardzo sprzeczna – wielu twierdzi, że guma do żucia powoduje próchnice, a jeszcze inni twierdzą że nie. Prawda jest pośrodku – żucie dużej ilości gumy, np po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy dziennie może wywołać próchnicę lub inne choroby zębów, i dodatkowo spowodować inne przykre konsekwencje – takie jak biegunka, ale raczej nikt takich żuje takiej ilości gum. Jeśli nie żujemy więcej niż kilka gum do żucia dziennie, regularnie myjemy zęby i chodzimy na przeglądy dentystyczne – to możemy spać spokojnie, bowiem nic nie powinno nam grozić.

  • Karolina

    fajny artykuł

  • Gregrzory

    No to nic nie będę miał z zębami 🙂

  • Kuba

    A bezcukrowe gumy do żucia?