Lizaki – czy są zdrowe i bezpieczne?

pexels-photo-1061581
Będąc z naszymi dziećmi w sklepie, często jesteśmy proszeni o to, by coś im kupić. Zazwyczaj jest to jakaś czekoladka, batonik czy ciastko – ale czasami mogą też to być lizaki. Lizaki, szczególnie te mniejsze i bardzo słodkie często znane są z tego, że u dzieci mogą bardzo łatwo się „zsunąć” i wpaść do gardła – co spowoduje zakrztuszenie. Czy jest jakiś sposób, by temu zaradzić – oraz czy lizaki są zdrowe dla naszego dziecka? Jeżeli chcecie jak najlepiej zadbać o swoją pociechę, nie ograniczając przy tym słodyczy oraz innych przyjemności – to przeczytajcie ten wpis.

Lizaki – czy są bezpieczne

Jeżeli nasze dziecko jest jeszcze młode i chce spróbować lizaka – to nie powinniśmy go od tego powstrzymywać. Jednak jest jedna rzecz, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę – bezpieczeństwo. Jednak nie jest to aż taki problem, jak może się to wydawać – i tak, jeżeli nasze dziecko jest jeszcze małe to większość dnia spędzamy przy nim. Możemy też sami trzymać lizak – jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, że wszystko będzie bezpieczne. W każdym razie – jesteśmy przy naszym dziecku, żeby móc wystarczająco szybko zareagować. Co robić w przypadku zakrztuszenia? Na ten temat jest wiele poradników w internecie – więc bardzo szybko i łatwo można nauczyć się szybkiej reakcji i pomocy.

Lizaki – czy są zdrowe?

Zależy jakie. Niektóre tańsze lizaki to po prostu cukier i różne sztuczne substancje, które mają na celu być dobrymi w smaku. Czasami takie lizaki są naprawdę smaczne – a raz na jakiś czas nie zaszkodzą. Są też specjalne lizaki, które dostarczają witamin oraz działają jak lekarstwa na niektóre choroby. Na przykład w przypadku bólu gardła – są specjalne lizaki, które pomagają w złagodzeniu objawów. Ja najbardziej polecam takie lizaki, które zawierają dużo witamin i substancji odżywczych – mogą one skutecznie zastąpić różne lekarstwa – których dzieci, jak to dzieci nie chcą brać – a z kolei do lizaków same się pchają, ponieważ są słodkie i smaczne. 🙂

 • Dorota

  Moje dzieci uwielbiają lizaki. Zawsze zastanawiałam się czy dobrze robie i po przeczytaniu tego artukułu chyba musze je trochę ograniczyć.

  • łysy

   ee tam, powinno dawać się dzieciom to co lubią

 • Mateusz

  Jedząc lizaki trzeba zachować szczególną ostrożność

  • Januszwach

   Szkoła jazdy ma na myśli inne lizaki ;P